Ako užívať včelí chlieb

Včelí chlieb resp. perga je peľová náplň, ktorú zbierajú včely z kvetov rastlín.

Peľ kvetov sa pod vplyvom enzýmov slín, špeciálnych kvasinkových húb, prospešných baktérií a s takmer úplnou absenciou molekúl kyslíka postupne mení na včelí chlieb, pergu.

Nárastom množstva kyseliny mliečnej v pláste sa peľ konzervuje a tuhne. Vďaka tomuto procesu sa včelí chlieb považuje za cennejší produkt ako peľ, pretože množstvo biologicky aktívnych látok v ňom je oveľa vyššie.

 

Vysoký obsah živín

V zložení pergy sú prítomné tieto biologicky hodnotné zlúčeniny: vitamíny (A, B1, B2, B6, P, C, E, D, K), aminokyseliny, z ktorých desať je esenciálnych, enzýmy (viac ako 50), minerálne soli (makro a mikroelementy: železo, meď, kremík, horčík, draslík, vápnik, fosfor, selén, zinok, jód, bór, chróm, mangán atď.), organické kyseliny, hormóny, viac ako 10 vzácnych sacharidových zlúčenín, heteroauxín.

 

Ako užívať včelí chlieb (pergu) - všeobecné odporúčania

Najčastejšie sa včelí chlieb užíva v čistej forme, rozpúšťa sa pod jazykom ráno a večer asi pol hodinu pred jedlom. Včelí chlieb sa neodporúča používať po 18. – 19. hodine, pretože tonické zlúčeniny môžu viesť k nadmernej aktivite nervového systému a nespavosti.

Priemerná preventívna dávka pre dospelých je 5 až 10 gramov pergy denne. Spravidla sa liečba vykonáva v intervaloch 25 - 30 dní s prestávkou 1 - 2 mesiacov. Na zlepšenie imunity a prevenciu hypovitaminózy stačí 3-mesačná liečba raz ročne.

Na liečivé účely, najmä v štádiu exacerbácie ochorenia, sa dávka včelieho chleba, pergy zvyšuje 2- až 3-násobne. Presné dávkovanie a čas liečby môže predpísať skúsený bylinkár alebo lekár.

Na liečbu tuberkulózy, vírusovej hepatitídy a iných vírusových infekcií je predpísaných 30 g fermentovaného kvetového peľu denne.

Dávkovanie pre deti: malé deti vo veku 1 roka - 0,5 g denne (jednorazovo), deti staršie ako 6 rokov - 1,5 g dvakrát denne. Je nutné sa poradiť s pediatrom pred začatím užívania včelích produktov.

 

Užívanie včelieho chleba (pergy) v ľudovom liečiteľstve

Počas hypertenzie by sa mal včelí chlieb, perga zmiešať s prírodným medom v rovnakých pomeroch a užiť čajovú lyžičku zmesi dvakrát denne pred jedlom najmenej tri týždne po sebe.

Počas hypotenzie je dávkovanie podobné ako v predchádzajúcom prípade, s tým rozdielom, že včelí chlieb sa má užiť štvrť hodiny po jedle.

Pri hnačkách, zápche a iných poruchách tráviaceho traktu sa užíva ½ lyžičky trikrát denne. Liečba trvá 30 - 42 dní.

V prípade úpalu sa včelí chlieb, perga zriedi pitnou vodou a užíva sa 50 - 60 minút pred jedlom.

 

Kto nemôže užívať včelí chlieb?

Napriek tomu, že včelí chlieb je zo všetkých včelárskych výrobkov najmenej náchylný na spôsobenie alergie, prípady individuálnej neznášanlivosti sú stále známe - väčšinou u ľudí trpiacich averziou voči peľu.

Neodporúča sa prekročiť odporúčané dávky.

Vzácny produkt včiel, vyrobený z peľu, medu a enzýmov

Pôsobením jedinečnej mikrobiálnej flóry, vzniká fermentáciou vo včelých plástoch unikátny produkt s vysokou výživovou a terapeutickou hodnotou.

Viac o včelom chlebe